Yorumlarınız

Daha önce aldığım ama yerlerine bir türlü ulaştıramadığım “Sabahları işe yürüyerek giderim” kitaplarından birkaçı arabada duruyordu. Birini alıp eve çıkardım ve sabah çay~deniz keyfime katık ettim. Adeta kitabı ilk kez okuyormuş gibi büyük bir heyecan ve keyif duydum. Ve bu kitabı buraya bırakmaya karar verdim, daha sonraki gelişlerimde de aynı keyfi tekrar yaşamak için. Nedendir bilinmez, en çok “Hareket” hikayesi beni etkiliyor. Sanırım kitabın ilk hikayesi de buydu. Hikayenin girişi, gelişimi ve sonucu o kadar bütünleşik ki etkilenmemek mümkün değil. ..Evet, hareketsizlik sonun başlangıcı. … (C.G.)

Çok samimi ve tasvirler inanılmaz gerçek.  Her hikayede ayrı ayrı her kişiyi, her durumu ve her duyguyu yaşadım yine. Tüm hikayeler çok nitelikli. Fikrinize katıldığım o kadar çok duygu-durum var ki hangisini söylesem beğenimi anlatmaya yeter bilemiyorum. Ama yalnız olduğumuzu hissettiğimiz  giriş efsane duruyor. İnsanı direkt çekiyor. Tebrik ederim. Çok iyi bir iş. (S.V.)

**

Yaşam enstrüman gibidir önemli olan gerekli tellere dokunmaktır sen bunu yapmışsın .Kulağa hoş gelen sesleri, gözlere bambaşka bakış açısı, dokunmadan hissetmeyi en önemlisi kalp gözüyle etrafımıza bakmamızı anlatmışsın . Kısacası her duyu organımda bunu hissettim emeğine,  güzel yüreğine sağlık.. (N.M.)

**

Hocam, selam. Notlarım: 1 Okurken, bütün yerleri beraber yürüdüm. Kişi ve dükkanları gözümde canlandırdım. 2 Lisede okurken Hatay /Altıntaş durağından çıkıp, Halil Rıfat ta oturan arkaşlarımı alıp, Konak üzerinden ATATÜRK lisesine gidişim aklıma geldi. 3 Şimdi sıkı dur: Ayna yı okurken kim bu kişi diye düşünerek okudum. ? Bitirince de kim olduğunu buldum. Tanıdık bir sima imiş ?. Kutluyorum. (C. K.)

**

Muratcım sıcacık satırlarını okumak çok çok çok güzeldi. Nedense bitince için için yüreğimde kanamalar hissettim. Sevgiler…(A.A.A.)

**

Kitabınız çok yalın , akıcı ve samimi bir ifade ile yazılmış. Kaleminize, yüreğinize sağlık… Ben işe yürüyerek gidip gelebileceğim bir işyerinde çalışıyor olmaya ve her gün bu kadar km yürüyebilmeye imrendim :) Keyifli yürüyüşler ve gözlemler dilerim.(E.T.)

**

Büyüdüğü ve yaşadığı yerlere karşı olan sevgisini, toplumda yaşamanın güzelliklerini, zorluklarını eksikliklerini, eskiye olan özlemlerini dile getiren anlatım duygulu samimi bir kitap. Seninle birlikte hiç yürümediğim ve tanımadığım yerleri gezip mutlu oldum. Çok beğendim. Devamını bekleriz.(M.D.)

**

Kitabı bir nefeste okudum. Neden yıllardır benzer şeylere dikkat edip, gülüp birbirimize bakıp gülümsediğimizi çok daha iyi anladım. Ben de her yere yürüyerek giderim. Benzer düşüncelerim, gözlemlerim olur. Ama ancak bir yazar ve sanatçı bu şekilde yazıya döküp ortak bir duygu ve paylaşım yapabilir. Tekrar kutluyorum, sevgiler.(T.K.)

**

Yayınlandığını öğrendikten sonra bir an önce okumak için sabırsızlandığım bu kitap nihayet dün elime geçti. Akşam evde el ayak çekildikten sonra ilerleyen saatlerde kitaba şöyle bir göz gezdireyim daha sonra okurum diye düşünürken kendimi nasıl kaptırdıysam artık son sayfalara geldiğimi, gözlerimin acımaya başladığını hissettim ve saatime baktığımda da gecenin 03.00’ü olduğunu gördüm.
Kitap; kapak ve sayfa düzeni son derece özenle hazırlanmış, bir çırpıda okunabilecek ölçüde akıcı ve rahmetli Tayfun Talipoğlu’nun “Yol Hikayeleri” tadında bir kitap olmuş. Bu kitabı okuyuncaya kadar kendimi iyi bir gözlemci olarak kabul ederdim ya da etraftan öyle pompalarlardı…Bu kitabı okuduktan sonra büyük devlet adamı rahmetli İsmet İnönü’nün o ünlü sözü aklıma geldi ve kendi kendime “Hadi canım sen de!…” dedim. Eline,yüreğine, beynine sağlık sevgili dostum… (F.D.)

**

Tüketenler üretenlere ne diyebilir ki, üretmemiş veya üretmeye başlamayacaklarsa? İlk sdımını attığın bu yolda da yürüyerek git. Yürüdüğüne inandım, fotoğraf olmadan. Sevgiyle kal. (K.T.)

**

İşte mânâ böyle bir şeydir  Hep söylerim gençlere, işim gereği  Herşey başarmak ya da kazanmak için yapılmaz. Bazı şeyler değerli olduğu için yapılır ve yaşanır. Mutluluk biraz da burada gizli sanırım. (A.H.Y.)

**

Bir solukta okunan, okunurken bir sonraki bölümü merak edilen akıcı bir eser. Tebrik ederim. Kitapta hayata dair herşey var. Aslında topluma ders niteliğinde olabilecek bir eser. Klasik tarzda sigarayı kötüle kimse dinlemez. Ama bu şekilde belki daha etkili olur. Sadece sigara değil tabii, çevre kirliliği de. Şimdi sıra benim çocuklarda, sırayla okuyacaklar. İlk fırsatta Karşıyaka’da bu güzergahı yürüyerek dolaşmak istiyorum. (A.A.)

**

Kitabını bitirdim. Sana hayran kaldım. Kitabın sensin, çok içten. Bu bir yetenek ve kıskanılası. İkinci kitabını bekliyorum. Dut ağacını dillendirmen çok güzeldi. Çocukları muayene ederken ki diyaloglar komikti ama beni duygulandırdı. Bir de kitap çok özenli, editörlüğü harika. Hani bir şık restorana gidersin. Şık restoran gibi okuyucuya çok özenmiş. (K.İ.)

**

“To read is humor, to write is divine”.  Çok okuyan ama yazamayan biri olarak kıskandım ve takdir ettim. Çok emek vermiş, çok güzel ifade edip yazmışsınız. Ve bence devam etmelisiniz. Bir meslektaşınız olarak torpille değil, yılların okuyucusu olarak yorumum bu. (T.A.)

**

Kitabın sıcak, samimi ve gerçekten çok güzel olmuş. Ancak daha önemlisi gelirini gençlere, tıbbiyelilere yönlendirmen her türlü takdirin ötesinde. Arayı soğutmadan yenilerini bekliyoruz. (A.E.)

**

Kitabı hızla okuyorsunuz, ama sonunda şunu anlıyorsunuz: hepimizin bir kalbi varmış. Bir çırpıda bitirdim. Kalbine ve beynine sağlık. Arkadaşlarına da teşekkür etmek gerek, seni desteklemişler. Seni tanımak güzel, iyi ki varsın. Gerçekten çok beğendim, herkese öneriyorum. Yazı dili önemli ama senin gözlemciliğin ve aktarım şeklin de önemli. (O.Y.)

**

Hocam kitabınıza bayıldım. Dili çok güzel ve çok samimi. Elinize sağlık. Elinize, yüreğinize sağlık. Okuduğum en eğlenceli, ve en keyifli Karşıyaka kitabı. (N.K.)

**

Murat çok “Dolu” bir insan. Bravoooo. Çok iyi gözlemci, duygusal, adam gibi adam. Eşim de çok beğendi, çok takdir etti. Sizleri tanıdığımıza bir kez daha mutlu olduk. (F.A.)

**

Tek kelime ile muhteşem olmuş. Titizliğin kitabın her ayrıntısına yansımış. Eminim kitabı eline alan herkes bunu farkedecektir. İçeriğini konuşmaya zaten gerek yok. Eserinle gurur duyabilirsin arkadaşım, bu senin hakkındır (C.G:)

**

Her anındaki emek, bazen yaşanan hayal kırıklığı, ama dostlarla sevgi ile iyiliğe gidiş. Hepimizin, genç yaşlı pek çok kişinin duygularını anlatan, iyi ki yazdın dedirten kitabın için tekrar çok tebrikler. Satışı bol olsun, nice doktor adayına ışık olsun, seni örnek alıp iyi birer doktor olsunlar,. Sevgiler. (M.E.)

**

Kitabın özgeçmiş bölümündeki son cümle “Fransızca, İngilizce ve İsveççe bilmektedir”. Azmin, disiplin ve çalışkanlığının göstergesi. Kardeşin olmak gurur veriyor Murat’çım. (S.E.)

“Yorumlarınız” için 5 cevap

  1. Kardeşlik işte böyle bir şey diye yazmıştın ya… Sene bilmem kaçra almışlardı seni aramızdan. Nedenini dün soramamıştık, bugün de sormanın artık bir anlamı yok zaten. İyi mi oldu, kötü mü oldu bilmem ama dün insan öldürmeye programlanan bir sistemden seni koparanlarkoparanlar, bugün senin insan yaşatmaya çalışan bir sistemin içinde olduğunu görünce ne düşünüyorlardır bilemem. Sen yürümeye devam et o caddelerde ta ki sana hayat dur diyene kadar. Baki kalan bu kubbede hoş bir sada olmuş. Kardeşlik işte böyle birşey be dostum. 35 yıl bitti ama bizim kardeşliğimiz baki kalmış ya ben ona bakarım. Yollar yürümekle aşınmaz demişti Demirel. Sen yürü her sabah yine ve merak etme, izinden giden birileri olacaktır mutlaka. Yolun ve bahtın açık olsun. Yürü be! Kim tutar seni!!!! Sen Beşiktaş’ı tut ama…

  2. Okuma şansım olmadı ama, sizi, kitap yayınladığınız için kutluyorum. O işi 11 kere yaptım, 12.sini hazırlıyorum. Sancılarını çok iyi bilirim…

  3. Kardeşim yıllar önce askerlik hayalleri yerine daha yüce bir gelecek hayal ettiğini ve semeresini topladığını görmek beni duygulandırıyor. Düşüncelerin ve iyi duyguların toplumda karşılık bulacaktır. Ben şimdiden kitap yazmaya başladım.

  4. Okuduğum,en keyifli,en eğlenceli karşıyaka kitabı,okurken resmen yaşadım o duyguları dili çok ama cok samimi,buram buram karşıyaka kokan gerçek bir karşıyakalı kitabı elinize,yüreğinize sağlık hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir