İstemli, Ama Mutlak

İstemli baygınlık hali. Yaşamın önemli parçası, olmazsa olmazı. Olmadığında perişan edeni. Olmasın diye uğraşılanı, olsun diye hazırlanılanı. İnsanın şarj modu. Uyku. “Ölüm uykudur…Uyku…belki de rüya”

Üç yüz kadar insan. Toplasan en fazla iki ev hacminde bir yerde, yerde uzanmana izin verilmeden koltuklarda ister istemez şarj modundalar. Çünkü tükenmişler, uçağın içinde, okyanus ötesi uçarken. Perişan. Sanki bir trafik kazası sonrası düzenli yığılmış, yıkılmış insanlar. Birbirlerine dokunma izni olanlar, azıcık uzanır gibi yapabilmek için diğerinin üzerine bir uzantısı ile rahat etmek için dağılmış.  Bazıları için toplanmış da denebilir. Yatmak ve uyku kardeş kelimeler. Uyku, abi. Yatmadan uyku berbat, uyumadan yatış keyif. Yatarak uyumak şart. Şart.
Yerçekimine inat kocasının gövdesine sarılı, üstü örtülü olunca birbuçuk insan boyutunda sessiz heykel görüntüsü. Karanlıkta kimin başı, kimin ayağı belli olmadan kaynaşmış kil kütlesi.
En fecisi tanımadığın biri yanında edepli bayılma şartı. Değmekten ödün koparak baştan ayağa tedirgin ama yine baygın duruş, -mış gibi, ama -dı dencek kadar. Oturur gibi, öne devrilmiş, ölü gibi, ağız açık, göz kapalı. Hafif, hiçbir zaman ölçüsüz olmayan bir yana yıkılış. Bilinen, ölçülü bir hayali desteğe dayanmış gibi. Yine de uyku.
Üçyüz kadar insan yaşamaya alıştıkları yeryüzü koordinatlarının gecesini hep birlikte sıcakta erimiş oyun hamuru gibi geçiriyorlar. Şimdiki koordinatlar uykunun hükmünde anlamsız. Yarına kadar dünkü uyku düzeni, yarından sonra halsiz bırakacak yeni düzen. Belki dört-beş saat önce, şarjları yeterken dik, konuşkan, tedbirli vücutlar bu sıkışmış alanda toplanıp götürülecek veya bezle silinecek yemek sonrası masa görüntüsündeler. Ne olursa olsun şarj gereksinimi, olmazsa olmaz istemli bayılmanın dayanılmaz mutlaklığı.
Topluca şarj sonrası hiç hatırlanmayacak garabet. Hiç konuşulmayacak, ama tahmin edilesi. Ne koşulda olursa olsun insanı çeken bir kuyuya iniş, çıkış. Hayatın kendisi gibi. Boşveremeden tükeniş.
“Uyku kardeşim ver elini…”

“İstemli, Ama Mutlak” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir